

SMV’er har en vigtig rolle i den grønne omstilling
Pressemeddelelser - 15. nov. 2019
Landets små og mellemstore virksomheder har en stor rolle at spille, når der skal findes løsninger, der reelt skaber den grønne omstilling. SMVdanmark vil tage virksomhedernes egne ideer med ind i regeringens nye klimapartnerskaber.
Regeringen får ikke succes med sine klimamål, hvis ikke landets små og mellemstore virksomheder, SMV’erne, er med på omstillingen. SMV'erne udgør 99 pct. af de 300.000 danske virksomheder, og derfor er det kun naturligt, at SMVdanmark er med, når der skal findes løsninger.
SMVdanmark er med i regeringens tre klimapartnerskaber for ’Byggeri’, ’Handel’ og ’Service, it og rådgivning’. Her vil medlemsvirksomhederne nu få mulighed for at byde ind med deres gode ideer og erfaringer.
”Vi er glade for at være med i regeringens klimapartnerskaber, fordi vi på den måde kan sikre, at de tiltag, der kommer ud af det, også kan virke i hverdagen. Af samme grund er vi allerede i gang med en proces, hvor vi ’høster’ virksomhedernes egne grønne ideer og erfaringer med omstillingen, så vi kan bringe dem videre,” siger adm. direktør i SMVdanmark, Ane Buch, der er SMVdanmarks repræsentant i de tre partnerskaber.
SMV’erne er klar, men skal have adgang til viden
”Vi ser, at virksomhederne for en meget stor dels vedkommende er klar på omstillingen og rigtig mange er allerede i gang med tiltag - både i deres virksomhed og for deres kunder. Der er en meget positiv interesse,” siger Ane Buch.
Udfordringen er dog, at mange virksomheder mangler viden, finansiering og kunder, der efterspørger de klimavenlige løsninger.
”Der et åbent vindue i forhold til at få SMV’erne med, men de mangler viden og rådgivning, og så er der en sund skepsis overfor, om kunderne i sidste ende vægter bæredygtighed over pris,” siger Ane Buch.
Kontakt
Kommunikationschef Jon Arskog: arskog@SMVdanmark | T: +45 61 96 39 99
Download pressefoto af Ane Buch
Presse arkiv
Hvis du leder efter en bestemt pressemeddelelse, kan du i arkivet over nyheder bladre gennem en længere oversigt.
Kontakt
Seneste:
Pressemeddelelser
SMV’er har en vigtig rolle i den grønne omstilling
Pressemeddelelser - 15. nov. 2019
Landets små og mellemstore virksomheder har en stor rolle at spille, n
...
Berygtede annoncehajer får nye hårde domme
Pressemeddelelser - 12. jun. 2013
Tre fremtrædende annoncehajer har fået nye fængselsdomme for bedrageri
...
Selvstændige har fået en barselsfond
Pressemeddelelser - 4. jun. 2013
I dag har Folketinget vedtaget loven om barselsudligning. Loven giver
...
Danmark har råd til flere vækstpakker
Pressemeddelelser - 28. maj. 2013
”Virksomhedernes ordreforventninger er lave, og derfor skal der mere t
...
Udbudsrapport med store mangler
Pressemeddelelser - 27. maj. 2013
Små og mellemstore virksomheder er næppe altid så hyppige deltagere i
...
Erhvervs- og vækstminister på Håndværksrådets årsmøde
Pressemeddelelser - 15. maj. 2013
Annette Vilhelmsen er i dag (onsdag den 15. maj) gæst på Håndværksråde
...
Regering er endelig ved at finde vækst-kuren
Pressemeddelelser - 16. jan. 2013
Grønt lys for at hæve anlægsloftet og en åbning af for genindførsel af
...
Både skidt og kanel i finanslovsaftalen
Pressemeddelelser - 11. nov. 2012
Indsatsen mod unfair konkurrence glæder Håndværksrådet, men bl.a. afsk
...


Nyheder
Eksport til Tyskland: Danske underleverandører kan blive guld værd i udlandet
Internationalisering - 12. nov. 2019
Trods unikke tekniske og innovative kompetencer er danske underleverandører i metal- og maskinindust
...
Karsten Lauritzen (V): Opbakning til erhvervsorganisationer er vigtig
Politik - 12. nov. 2019
Den tidligere skatteminister fra Venstre, Karsten Lauritzen, mener, at samarbejdet med erhvervsorgan
...
Fravigelser til AB 18 er nu endelig lagt i graven
Byggeri - 12. nov. 2019
Et vedvarende pres fra SMVdanmark har ført til, at Bygningsstyrelsen nu har droppet næsten alle frav
...
Nu kan alle få vejledning i erhvervshusene
For SMV'er - 12. nov. 2019
Med den nye erhvervsfremmelov fokuserer erhvervshusene ikke længere kun på vækstvirksomheder. Nu kan
...
For SMV'er
Nu kan alle få vejledning i erhvervshusene
For SMV'er - 12. nov. 2019
Med den nye erhvervsfremmelov fokuserer erhvervshusene ikke længere kun på vækstvirksomheder. Nu kan
...
Juridisk: Tilbud eller overslag, hvad er forskellen?
For SMV'er - 1. mar. 2019
Når en kunde beder om at få lavet et stykke arbejde, og du giver en pris, er det så et tilbud eller
...
Kom ind i byrdekampen: Meld en byrde til SMVdanmark
Politik - 24. jul. 2018
Oplever din virksomhed stadig meget administrativt bøvl? Tip SMVdanmark om administrative byrder og
...
Vellykket gå hjem-møde om udbudsloven
Aktiviteter - 3. sep. 2015
Håndværksrådet havde inviteret til gå hjem-møde i Håndværkets hus for at oplyse om den kommende udbu
...
Pressemeddelelser
SMV’er har en vigtig rolle i den grønne omstilling
Pressemeddelelser - 15. nov. 2019
Landets små og mellemstore virksomheder har en stor rolle at spille, når der skal findes løsninger,
...
Berygtede annoncehajer får nye hårde domme
Pressemeddelelser - 12. jun. 2013
Tre fremtrædende annoncehajer har fået nye fængselsdomme for bedrageri mod virksomheder. Håndværksrå
...
Selvstændige har fået en barselsfond
Pressemeddelelser - 4. jun. 2013
I dag har Folketinget vedtaget loven om barselsudligning. Loven giver selvstændige erhvervsdrivende
...
Danmark har råd til flere vækstpakker
Pressemeddelelser - 28. maj. 2013
”Virksomhedernes ordreforventninger er lave, og derfor skal der mere tryk på dansk økonomi.” Det sag
...